Już od XIV wieku bogata zachodnia Europa zachwycona była piękną Azjatycką porcelaną. Legendarną i szalenie drogą była ta chińska z czasów dynastii Ming.

W całej Europie próbowano naśladować Chińczyków i wypiec tak cienką, filigranową, leciutką
porcelanę ale przede wszystkim tak piękną i bogato zdobioną.

W pierwszej kolejności Azją zaczęli się mocno inspirować Portugalczycy, wytwarzając tak zwana Majolikę pochodząca od nazwy wyspy na której zaczęła się jej produkcja. Jest ona obecna w całej Portugalii na kaflach które zdobią stare kamienice oraz wszelakie przedmioty użytkowe. Porcelana jest oczywiście niebosko biała ale różnią ją zdobienia w których przewodzą motywy żeglugi.

Następnymi Krajami które zaczerpnęły inspiracje od chińczyków byli Holendrzy z tak słynnym Delft. Wyroby holendrów maja najczęściej tematykę wiejskiej sielanki, polowań oraz tak popularnych w tym rejonie tulipanów.

My w tego typu porcelanie zakochałyśmy się już dawno. Kolekcjonujemy talerze, amfory, wazony czy większe naczynia do serwowania dań.

Takie naczynia są  ponadczasowe nigdy nie wyjdą z mody plus pasują do serwowania wszystkich typów potraw. Czy to potraw z kuchni azjatyckiej, rustykalnej czy włoskiej.

Jeśli kochasz starocie tak jak my polecamy Warszawskie Koło. Gwarantujemy, że wrócicie z wspaniałymi zdobyczami które dostaniecie za grosze.

Perfect picnic basket!
Tosty Francuskie z Syropem Klonowym